M.A. Ford TIN 0.50MM 4 FLT ENDMILL
EDP: 76880
Sizes
| Diameter | 0.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0196 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 1.5mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |







