M.A. Ford ALTIMA 1.10MM ENDMILL
EDP: 76882
Sizes
| Diameter | 1.1mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0433 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 3.3mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |








