M.A. Ford 3MM 4 FLT .5MM CR BLAZE
EDP: 76900
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 12mm |
| Corner Radius | 0.50R |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Blaze |
| End Grind | Corner Radius |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |









