M.A. Ford TICN 22.0MM END MILL
EDP: 10150
Sizes
| Diameter | 22mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .8662 |
| Shank Diameter | 22mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 40mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | TiCN |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |









