M.A. Ford 7.0MM CHIPX EM ALTIMA
EDP: 76933
Sizes
| Diameter | 7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2756 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 20mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing with Chipbreaker |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |









