M.A. Ford SM-42L76M CARBIDE BUR
EDP: 69830
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 11.1mm |
| Included Angle | 14° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SM-42L76M |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 12 |




