M.A. Ford 1.50MM HI-ROC DRL ALTIMA
EDP: 77239
Sizes
| Diameter | 1.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0590 |
| Shank Diameter | 1.5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 8mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Roc® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






