M.A. Ford ALTIN 5.70MM HI-ROC DRIL
EDP: 96427
Sizes
| Diameter | 5.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2244 |
| Shank Diameter | 5.7mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 51mm |
| Length of Cut | 19mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Roc® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






