M.A. Ford ALTIN 8.20MM HI-ROC DRIL
EDP: 96452
Sizes
| Diameter | 8.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3228 |
| Shank Diameter | 8.2mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 25.5mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Roc® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






