M.A. Ford ALTIN 20.00MM HI-ROC DRI
EDP: 96505
Sizes
| Diameter | 20mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7874 |
| Shank Diameter | 20mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 38mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Roc® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






