M.A. Ford 4.0MM 2 FLUTE STUB EM TI
EDP: 56438
Sizes
| Diameter | 4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1575 |
| Shank Diameter | 4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 51mm |
| Length of Cut | 8mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |







