× Estimate Shipping Close
Specifications
| CUTTING DIA | 0.3750 in |
|---|---|
| LOC | 0.5000 in |
| SHK DIA | 0.3750 in |
| OAL | 2.5000 in |
| NO. FLUTES | 4 |
| CORNER RADIUS | Square |
| SHANK | NO |
| COATING | ESG |
| Detail | * Unmatched Material Removal Rates<br>* Variable Index, Dual Helix<br>* Broad Technique Range from Slotting to Profiling |
| Application | ISO S, ISO M, ISO P, Titanium, Stainless Steel, Steel |


