M.A. Ford 0.40MM 2 FLT EM PREMIUM
EDP: 52107
Sizes
| Diameter | 0.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0157 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 1.2mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






