× Estimate Shipping Close
Specifications
| CUTTING DIA | 0.5000 in |
|---|---|
| LOC | 1.2500 in |
| SHK DIA | 0.5000 in |
| OAL | 3.0000 in |
| NO. FLUTES | 5 |
| CORNER RADIUS | 0.12 in |
| SHANK | NO |
| COATING | ESG |
| Detail | * Unmatched Material Removal Rates<br>* Variable Index<br>* Broad Technique Range from Slotting to Profiling |
| Application | ISO S, ISO M, ISO P, Titanium, Stainless Steel, Steel |


