× Estimate Shipping Close
Specifications
| CUTTING DIA | 1.0000 in |
|---|---|
| LOC | 1.5000 in |
| SHK DIA | 1.0000 in |
| OAL | 4.0000 in |
| NO. FLUTES | 5 |
| CORNER RADIUS | 0.19 in |
| SHANK TYPE | NO |
| COATING | ESG |
| Detail | * Unmatched Material Removal Rates<br>* Variable Index<br>* Broad Technique Range from Slotting to Profiling |
| Application | ISO S, ISO M, ISO P, Titanium, Stainless Steel, Steel |


