M.A. Ford 6MM X 57MM MULTI FL BALL
EDP: 03800
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 57mm |
| Length of Cut | 9mm |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® 3D |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |


