M.A. Ford 11.0MM 3 FLT EM PREMIUM
EDP: 11667
Sizes
| Diameter | 11mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4331 |
| Shank Diameter | 11mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 25mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |








