M.A. Ford 16MM X 110MM MLT FL BALL
EDP: 03819
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 110mm |
| Length of Cut | 24mm |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® 3D |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 8 |


