Solid Carbide end mill 2 flute
Specifications
| CUTTING DIA | 0.3750 in |
|---|---|
| LOC | 1.5000 in |
| SHK DIA | 0.3750 in |
| OAL | 4.0000 in |
| NO. FLUTES | 2 |
| CORNER RADIUS | 0.015 in |
| COATING | ZrN |
| Detail | * Open Flute Geometry Optimized for Slotting Applications.<br>* Chip Former on Flute Face for Optimal Chip Removal. <br>* Polished Flutes for Better Chip Removal. |
| Application | ISO N Non-Ferrous, Aluminum, Brass, Bronze, Copper |



