Solid Carbide end mill 3 flute
Specifications
| CUTTING DIA | 0.5000 in |
|---|---|
| LOC | 1.2500 in |
| SHK DIA | 0.5000 in |
| OAL | 3.0000 in |
| NO. FLUTES | 3 |
| CORNER RADIUS | 0.060 in |
| INTERNAL COOLANT | Yes |
| COATING | ZrN |
| Detail | * Designed for Heavy Material Removal Rates<br> * The Sinusoidal Chipbreaker Pattern and Open Flute Geometry are Optimized to Slot 30% Faster than a Standard Design.<br> * Unique Coolant Through Design Directs the Coolant at the Cutting Edge |
| Application | ISO N Non-Ferrous, Aluminum, Brass, Bronze, Copper |


