Solid Carbide end mill, 5 flute, 0.120 corner rad, standard length, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.5000 in |
|---|---|
| LOC | 0.6250 in |
| SHK DIA | 0.5000 in |
| OAL | 2.5000 in |
| NO. FLUTES | 5 |
| CORNER RADIUS | 0.120 in |
| SHANK TYPE | CYLINDRICAL |
| COATING | ESG |
| Detail | * Unmatched Material Removal Rates<br>* Variable Index<br>* Broad Technique Range from Slotting to Profiling |
| Application | ISO S, ISO M, ISO P, Titanium, Stainless Steel, Steel |


