M.A. Ford 11139370T DIN6535HB FLAT
EDP: 76919
Sizes
| Diameter | 10mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3937 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | HB DIN 6535 |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 25mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |











