M.A. Ford 12MM DIA 1.5MM CR TICN
EDP: 10101
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 25mm |
| Corner Radius | 1.50R |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | TiCN |
| End Grind | Corner Radius |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |










