M.A. Ford 25MM DIA 1.0MM CR TICN
EDP: 10158
Sizes
| Diameter | 25mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .9843 |
| Shank Diameter | 25mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 40mm |
| Corner Radius | 1.00R |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | TiCN |
| End Grind | Corner Radius |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |










