M.A. Ford 6.0MM 2 FLT BALL EM
EDP: 25908
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 75mm |
| Length of Cut | 9mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Blaze |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® 3D |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


