M.A. Ford 3.5MM 4 FLT CHIPX ALTIMA
EDP: 76932
Sizes
| Diameter | 3.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1378 |
| Shank Diameter | 4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 51mm |
| Length of Cut | 12mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing with Chipbreaker |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |










