M.A. Ford 1.6MM 2 FLT EM PREMIUM
EDP: 52133
Sizes
| Diameter | 1.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0630 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 4.8mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |








