M.A. Ford 18.0MM 2 FLT BALL ALTIMA
EDP: 11585
Sizes
| Diameter | 18mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7087 |
| Shank Diameter | 18mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 35mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Ball |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |











