M.A. Ford 5.00MM MULTI-FLUTE ALTIN
EDP: 15715
Sizes
| Diameter | 5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1968 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 90mm |
| Length of Cut | 15mm |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |





