M.A. Ford 16403940 WITH CERAEDGE
EDP: 77208
Sizes
| Diameter | 1mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0394 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 2mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | CERAedge® |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |








