M.A. Ford ALTIMA COAT 4.5MM 3 FLT
EDP: 12035
Sizes
| Diameter | 4.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1772 |
| Shank Diameter | 5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 51mm |
| Length of Cut | 9mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |









