M.A. Ford 4 FL 20.0MM STUB RGH EM
EDP: 95748
Sizes
| Diameter | 20mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7874 |
| Shank Diameter | 20mm |
| Shank Type | HB DIN 6535 |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 20mm |
Specifications
| Helix Angle | 20° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |





