M.A. Ford .25MM CB DR 3.8MM FLUTE
EDP: 32081
Sizes
| Diameter | 0.25mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0098 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 3.8mm |
| Included Angle | 130° |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




