M.A. Ford 3.00MM X 12.19MM ALTIMA
EDP: 34260
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 12.19mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Micro |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Micro-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



