M.A. Ford MICRO EM 3.00MMX9.00MM
EDP: 39057
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 9mm |
Specifications
| Helix Angle | 31°-35° Variable |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® 3MV |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |


