M.A. Ford CXD DRL 5.1MM COOL REG
EDP: 06957
Sizes
| Diameter | 5.1mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2008 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 82mm |
| Length of Cut | 44mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


