M.A. Ford 12MM X 110MM MLT FL BALL
EDP: 03813
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 110mm |
| Length of Cut | 18mm |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® 3D |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 8 |


