Solid Carbide router, 2 flute, compression, Marathon coated
Specifications
| CUTTING DIA | 8.00 mm |
|---|---|
| LOC | 22.00 mm |
| UPCUT FLUTE LOC | 4.00 mm |
| SHK DIA | 8.00 mm |
| OAL | 64.00 mm |
| NO. FLUTES | 2 |
| COATING | Marathon |
| Detail | The longest running compression tool due to advancements in cutting geometry and addition of a unique Onsrud coating. Coating is formulated to protect cutting edge from high temperatures generated when routing laminated and composite woods. |
| Application | Double-Sided Laminated and Veneered Wood Composites |










