M.A. Ford 1.20MM X 10.16MM MICRO D
EDP: 34074
Sizes
| Diameter | 1.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0472 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 10.16mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Micro-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




