M.A. Ford SD-1L6M-F
EDP: 43812
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 155mm |
| Length of Cut | 5mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SD-1L6M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 25 |





