M.A. Ford SJ-5M-D CARBIDE BUR
EDP: 29623
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64.69mm |
| Length of Cut | 11mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SJ- 5M-D |
| Type of Cut | Double Cut |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 10 |
| No. Flutes RH | 24 |








