M.A. Ford SC-2L6M CARBIDE BUR
EDP: 42817
Sizes
| Diameter | 8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3150 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 169mm |
| Length of Cut | 19mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SC-2L6M |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 18 |






