M.A. Ford SM-6M CARBIDE BUR
EDP: 47125
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 72mm |
| Length of Cut | 25mm |
| Included Angle | 31° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SM-6M |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 26 |







