M.A. Ford SD-9M-F CARBIDE BUR
EDP: 43021
Sizes
| Diameter | 25mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .9843 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 68mm |
| Length of Cut | 21mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SD-9M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 45 |





