M.A. Ford 16MM 5 X REACH BALL ENDM
EDP: 13268
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 130mm |
| Length of Cut | 20mm |
| Neck Length | 82mm |
Specifications
| Helix Angle | 37° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






