M.A. Ford 13423620 ALTIMA COATED
EDP: 16030
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 20mm |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |









