M.A. Ford 1.2MM 2FLT BALL 8MM NECK
EDP: 15437
Sizes
| Diameter | 1.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0472 |
| Shank Diameter | 4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 1.1mm |
| Neck Length | 8mm |
Specifications
| Helix Angle | 20° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




