M.A. Ford 3.00MM ALTIN EM 0.50MM C
EDP: 15701
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 75mm |
| Length of Cut | 10mm |
| Corner Radius | 0.50R |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |





