M.A. Ford 8.00MM MULTI-FLUTE ALTIN
EDP: 15733
Sizes
| Diameter | 8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3150 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 20mm |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |





