M.A. Ford 17878710A SHANK FLAT
EDP: 15828
Sizes
| Diameter | 20mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7874 |
| Shank Diameter | 20mm |
| Shank Type | Weldon |
| OAL | 150mm |
| Length of Cut | 75mm |
Specifications
| Helix Angle | 38° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XR |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |








